Aluminium jest obecnie bardzo powszechnie wykorzystywanym metalem, który odkryto stosunkowo niedawno, ponieważ w XIX wieku. Przedmioty wykonane z tego stopu znajdziesz w armii, gastronomii, farmacji oraz gospodarstwach domowych. Godzinami można wymieniać miejsca i sposoby obróbki tego pierwiastka, dlatego dzisiaj skupimy się na czymś innym. Aluminium - właściwości i podstawowe zastosowanie, przeczytaj najważniejsze fakty!
Aluminium - właściwości tego pierwiastka pokochał przemysł
Początkowo można było mieć wrażenie, że stal jest ulubionym metalem branży przemysłowej, ponieważ wszystko, co jest wykonane z tego stopu, wyróżnia się solidnością, trwałością i oszczędnością. Jednak takie myślenie skończyło się dosyć dawno, choć było mocno zakorzenione w czasie rewolucji przemysłowej w XIX wieku.
Od momentu odkrycia aluminium postrzeganie stali uległo poważnej zmianie. Nagle okazała się ona zbyt ciężka, nietrwała i droga w użyciu. Oczywiście ten proces przemiany myślenia trwał latami, jednak wraz z rozwojem produkcji omawianego stopu, jego cechy przybrały na znaczeniu. Dzisiaj ceni się aluminium przede wszystkim za niskie koszty produkcji oraz szereg właściwości, które sprawiają, że jest on idealnym materiałem do współpracy podczas tworzenia nawet najbardziej złożonych konstrukcji.
Dobry przewodnik ciepła
Jeśli zastanawiasz się, jaki przewodnik ciepła jest dobrym wyborem, zwróć uwagę na aluminium. Właściwości związane z przewodnością ma on trzy razy większe od popularnej stali. Dlatego branża systemów chłodzenia i ogrzewania bardzo chętnie sięga po ten materiał. Wystarczy zauważyć, że obudowy klimatyzatorów lub wymienników ciepła wraz z orurowaniem często wykonano z tego pierwiastka.
Przy okazji warto tutaj wspomnieć także o odporności na korozję, która ma znaczenie, gdy materiał ma częsty kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj ponownie aluminium ze swoimi właściwościami udowadnia swoją przewagę nad między innymi stalą. Każdy przedmiot zbudowany z tego stopu po kontakcie z powietrzem wytwarza tlenek aluminium, który pokrywa skutecznie całą jego powierzchnię. W ten sposób z łatwością struktura metalu radzi sobie również z większością kwasów. Jednak trzeba uważać na alkaliczne substancje, które są zdecydowanie szkodliwe dla aluminium.
Aluminium z łatwością poddasz obróbce mechanicznej
Każdy konstruktor życzy sobie pracy z materiałem, który współpracuje z nim na każdym etapie produkcji. Tak z pewnością jest z aluminium. Właściwości plastyczne tego stopu są wręcz imponujące. Zacznijmy od tego, że temperatura topnienia to 660,4 stopnia Celsjusza, co sprawia, że jest to niemal optymalny poziom do wielu zadań. Dodatkowo jako tworzywo aluminium wyróżnia się na tle żelaza niesamowitą wręcz lekkością, ponieważ szacuje się, że jest ono trzy razy lżejsze od stali.
Jeśli poszukujesz materiału, który nadaje się do frezowania, cięcia, dziurkowania, toczenia, zaginania i walcowania z dużą łatwością, to trudno znaleźć lepszego kandydata od aluminium. Właściwości tego pierwiastka są niemal nieograniczone, jednak trzeba pamiętać o jednym. Czysty glin jest mało podatny na rozciąganie, na szczęście rozwiązano ten problem, ponieważ wystarczy dodać niewielką domieszkę manganu, krzemu, magnezu lub miedzi, żeby zaobserwować znaczący wzrost podatności na rozciąganie mechaniczne.