Blacha pod kominek, czy warto ją zamontować? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Kominek w mieszkaniu to bardzo przyjemny element wyposażenia. Może mieć jedynie funkcję ozdobną lub być częścią pełnego systemu ogrzewania. Na pewno ich klasyczne wersje i nowoczesne projekty przyciągają wzrok. W związku z tym podczas wykończenia wnętrza warto zastanowić się, czy opłaca się zabezpieczyć przestrzeń przed drzwiczkami kominka. Blacha pod kominek to jedno z rozwiązań. Czy są inne możliwości oraz która z nich jest najlepsza? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym tekście.

Dlaczego podłoga przed kominkiem powinna być zabezpieczona?

Na początek dobrze jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego podłoga przed kominkiem powinna być zabezpieczona? Jeśli masz przed drzwiczkami kominka drewniany parkiet, gres lub dywan wygląda on na pewno bardzo atrakcyjnie, jednak może się uszkodzić. Pamiętaj, że kominek to przede wszystkim rozgrzane drewno, z którego wylatują od czasu do czasu gorące opiłki. Wystarczy chwila nieuwagi, otwarte drzwi do kominka, żeby dorzucić do ognia i dziura w dywanie, lub w drewnianym parkiecie gotowa. Dlatego warto się zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami. Jednym z pomysłów jest blacha pod kominek.

Blacha pod kominek to wytrzymały i elegancki dodatek

Klasycznym pomysłem na zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniem i zabrudzeniami jest blacha pod kominkiem. Najczęściej stosuje się modele wykonane z mosiądzu oraz miedzi. Na uwagę zasługuje szczególnie ta druga wersja. Stop miedzi jest wyjątkowym metalem, który przyciąga uwagę wielu osób. Głównie z powodu swojego unikatowego koloru. Poza walorami estetycznymi jest on bardzo trwały. Można z powodzeniem korzystać z niego przez trzysta lat i niewiele się zmieni. Poza tym miedź ma stosunkowo wysoką temperaturę topnienia, która przekracza tysiąc stopni, więc rozgrzane cząstki węgla lub drewna nie są straszne. Wadą dla wielu osób może być utlenianie się miedzi. Na szczęście bardzo prostymi domowymi sposobami można miedź wyczyścić. Wystarczy odrobina cierpliwości.

Szklana płyta jest alternatywą dla blachy pod kominek

Oczywiście na rynku istnieje alternatywa dla blachy pod kominek. Jest nią szklana płyta, która również jest odporna na uszkodzenia, zarysowania i wysoką temperaturę. Jednocześnie wygląda nowocześnie, co może wielu osobom się spodobać. Statystycznie jest droższa w zakupie od miedzianych odpowiedników. Na pewno minusem jest fakt, że podobnie, jak blacha pod kominek, tak samo i szkło nie w każdym przypadku idealnie pasuje do wystroju wnętrza. Dlatego już na etapie projektowania domu lub mieszkania, jeśli masz taką możliwość, należy zdecydować się, na to jedno z rozwiązań. W ten sposób dbasz o bezpieczeństwo domu i swoich najbliższych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl