Cięcie stali - jaka technika będzie najlepsza?

Stal otacza nas dziś z każdej strony, a wiele środków, których używamy w życiu, ma ją w swoim składzie. Mijasz ją codziennie, czasami nie zauważając, że ma ogromny potencjał oraz zastosowanie. Jednym z etapów obróbki stali jest jej cięcie. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni rozmiar i kształt danego kawałka, gdzie w dalszej kolejności po obróbce stosownie go użyjesz. Czym jest cięcie stali? Kiedy jest potrzebne i w jakim celu się je stosuje?

Cięcie stali – definicja i wykorzystanie

Cięcie to rodzaj obróbki plastycznej, którego celem jest odpowiednie przygotowanie surowca do wyprodukowania przedmiotów, albo przystosowanie gotowych elementów do wykorzystania. Dlatego stal i jej odpowiednie obrobienie do celów budowlanych czy instalatorskich jest tak ważna. Za pomocą cięcia powstają strzemiona czy też belki fundamentowe, a blacha mająca być zastosowana do poszycia dachu uzyskuje pożądane wymiary oraz strukturę. Ma to również zastosowanie przy tworzeniu rur, systemów wodno-kanalizacyjnych czy profili do konstrukcji stalowych.

Wytwarzając ogromne i grube arkusze blach stalowych, nie masz możliwości zastosowania ich w praktyce. Musisz je pociąć na mniejsze elementy. Ważne, żeby w tym procesie nie naruszyć fizycznie materiału. Do tego wykorzystywane są różne metody cięcia stali: cięcie tlenowe, plazmowe, strumieniem wody i laserowe. Wcześniej jednak zapoznaj się z materiałem, jaki posiadasz i zadbaj o odpowiednie warunki BHP, chroniąc siebie czy maszyny.

Rodzaje cięcia stali – tlenowe

Cięcie tlenowe jest inaczej zwane cięciem gazowym i płomieniowym. Polega na kilku etapach podobnych do spawania. Zacząć musisz od rozgrzania stali do temperatury zapłonu. W sytuacji, kiedy rozpoczyna się jej utlenianie, pod wysokim ciśnieniem wdmuchiwany jest tlen. Ta metoda sprawdza się jednak najlepiej w przypadku stali konstrukcyjnych niskostopowych i niskowęglowych. Ma to związek z różną temperaturą zapłonu różnych materiałów.

Cięcie tlenowe z powodzeniem wykorzystuje się również do cięcia skorodowanych powierzchni oraz blach stalowych występujących w pakietach. Profesjonalny palnik wykorzystywany do tego cięcia pozwala uzyskać równą i prostopadłą powierzchnię. Jego plusem jest również możliwość cięcia pod różnymi kątami. To ekonomiczna metoda, która ma szerokie zastosowanie niezależnie od grubości materiałów. Niewielkim minusem tej obróbki jest jednak dłuższy czas trwania procesu przebijania, co jest wywołane wstępnym ogrzewaniem. W naszej ofercie znajduje się wiele blach i elementów ciętych właśnie w ten sposób.

Cięcie stali plazmowe i strumieniem wody

Cięcie plazmowe przeznaczone jest do cienkiej stali (6-40 mm). Oddziałuje się tu na cięty materiał plazmą, tj. materią zbliżoną do gazu. Plazma powstaje za pomocą specjalnego palnika, zaś powstały między palnikiem a ciętym materiałem skoncentrowany łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej topi cały materiał oraz wypycha go ze szczeliny cięcia.

Przeprowadzenie tych działań wymaga wysokiej temperaturze w jądrze łuku plazmowego (1000-3000K), a także bardzo dużej prędkości strumienia plazmy. Strumień ten nadaje się idealnie do cięcia stali węglowych i stopowych czy innych materiałów przewodzących prąd elektryczny. Ten rodzaj cięcia ma ewidentne zalety, takie jak: najszybsza prędkość cięcia, niewielka szczelina cięcia czy szybkie przebijanie. Nie obyło się również bez wad: hałas, wytwarzanie promieniowania UV czy innych gazów i dymów, które są szkodliwe dla otoczenia.

Cięcie strumieniem wody nadaje się do cięcia arkuszy stalowych o grubości 150-200 mm. Polega to na wykorzystaniu niezwykle wysokiego ciśnienia wody w celu uzyskania precyzyjnego cięcia nawet do 0,1 mm. Jest wykorzystywany do stali węglowej, jak i nierdzewnej. Tak duże ciśnienie wody jest niezbędne, aby nadać prędkość ścierniwu, jakim jest zwykle granat. Może to być nawet 300 m/s, dlatego całość pozwala uzyskać niebywale gładkie krawędzie, a także możliwe jest wycinanie w tworzywie wielu kształtów. Dlatego to najbardziej precyzyjna metoda cięcia stali, która nie naraża jej na pęknięcia i inne czynniki odkształcające powstające w wyniku wysokiej temperatury. Generuje to jednak wysokie koszty i długi czas pracy.

Laserowe cięcie – idealne do miękkiej stali

Cięcie laserowe to zaś metoda przepalania materiału skupioną wiązką lasera o ekstremalnie wysokiej temperaturze przy udziale gazu technicznego o dużej czystości. Aby uzyskać wysoką jakość cięcia, przygotuj odpowiednio materiał i elementy biorące udział w procesie (gaz używany do cięcia, stal, dysza podająca gaz, wiązka tnąca). Występują 3 rodzaje cięcia laserowego: stapianie, spalanie i sublimacja – w zależności od materiału, który chcesz uciąć.

Postaw na cięcie laserowe, jeśli zależy Ci na braku zużycia narzędzi i uszkodzeń mechanicznych przedmiotu. To metoda bezdotykowa i elastyczna. Niezależnie, co i jak chcesz wyciąć, laser sprawdzi się do tego doskonale. Taką metodą możesz wyciąć miękką stal do 30 mm. Jest to jednak dość drogi sposób, który wymaga specjalnego sprzętu i odpowiednich umiejętności. W tym przypadku również im grubszy będzie materiał, tym dłużej zejdzie jego przycięcie.

Jak dobrze wybrać metodę cięcia naszej stali?

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaką metodę cięcia stali dobrać do materiału, przebadaj jeszcze raz jego właściwości. Zastanów się nad czynnikami, które w tej sprawie powinieneś wziąć pod uwagę: - wydajność: najgrubszą stal powyżej 200 mm najlepiej tnij metodą cięcia termicznego, nieco cieńszą od 30 mm do 50 mm idealnie utnie technika strumienia wodnego, zaś najcieńszą do 6 mm poddaj obróbce używając lasera, - grubość stali: kiedy zależy Ci na jak najlepszej jakości wykonania, unikaj pojawienia się okazjonalnego żużlu, z tego powodu lepiej nie stosuj techniki cięcia wodnego, - wpływ ciepła: cięcie strumieniem wody będzie najlepsze, jeśli masz materiał wrażliwy na ciepło, - koszty: jeśli chcesz zoptymalizować koszty, to najlepszą z opisywanych wyżej metod będzie technika tlenowa.

Podsumowując: cięcie stali to rozległy temat. Poza opisanymi nowymi technologiami są stare metody, jak np. cięcie stali piłą taśmową. W naszym sklepie znajdziesz jednak jedynie profesjonalnie ucięte elementy, za pomocą nowoczesnego sprzętu. To różnego rodzaju blachy, kątowniki czy rury o zróżnicowanych rozmiarach spełniające odpowiednie normy jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl