Czy aluminium przewodzi prąd? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czasami przy budowie określonej konstrukcji potrzebna jest wiedza na temat przewodnictwa prądu. W zależności od przypadku potrzebujesz dobrego przewodnika lub wręcz przeciwnie, chcesz żeby materiał, z którego wykonasz swój projekt był bardzo dobrym izolatorem. Dzisiaj pomożemy Ci podjąć decyzję i wskażemy, czy aluminium przewodzi prąd oraz do czego się nadaje.

Podstawowe właściwości aluminium - lekkość, wytrzymałość i plastyczność

Z pewnością aluminium jest obecnie bardzo popularnym stopem, który znajduje się w składzie lub tworzy coraz więcej przedmiotów codziennego użytku. Przemysł docenia go przede wszystkim za lekkość, ponieważ w porównaniu do stali może pochwalić się mniejszą gęstością, która ma zdecydowany wpływ na całkowitą masę kruszcu. Poza tym łatwość formowania glinu poprzez walcowanie, gięcie, frezowanie i dziurkowanie jest czymś, co zasługuje na bardzo dużą uwagę.

Na koniec, wytrzymałość aluminium również sprawia, że jest ono między innymi odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie kwasów oraz korozję, ponieważ niemal natychmiast po kontakcie z powietrzem czyste aluminium pokrywa się tlenkiem aluminium, przez co skutecznie ochrania on strukturę tego pierwiastka.

Czy aluminium przewodzi prąd? Możliwości w tej kwestii robią wrażenie!

Na początek odpowiedzmy na postawione pytanie, czy aluminium przewodzi prąd? Tak, robi to bardzo skutecznie, ponieważ należy do jednego z czołowych przewodników. Lepszymi właściwościami może pochwalić się srebro, miedź i złoto. Jednak mimo wszystko aluminium jest nadal w ścisłej czołówce najbardziej wydajnych przewodników. Warto tutaj wspomnieć, że poza chętnym przekazywaniem elektronów, glin równie łatwo pomaga transportować ciepło, dlatego jest wykorzystywany między innymi w pompach ciepła.

Jeśli chodzi o skalę przewodzenia prądu, to aluminium może pochwalić się parametrami na poziomie 36,9 Simens/m. Całkiem dobra jest także oporność właściwa, którą podaje się w omach i w przypadku aluminium wynosi ona 2,7 Om/m. Jak można takie cechy wykorzystać?

Do czego nadaje się aluminium jako przewodnik prądu elektrycznego?

Tutaj należy wspomnieć, że największą konkurencją dla aluminium, jeśli chodzi o właściwości związane z przewodzeniem prądu, jest miedź. Spotkasz ją między innymi w większości silników elektrycznych. Występuje tam zdecydowanie mniej podzespołów aluminiowych, a nawet może ich w ogóle brakować. Pod tym kątem produkty miedziane mają znaczącą przewagę nad aluminiowymi odpowiednikami, ponieważ są one bardziej wydajne i tańsze w produkcji przy takich samych wymiarach.

Warto zdawać sobie również sprawę, że aluminium bardzo szybko pokrywa się tlenkiem aluminium. To bardzo dobry izolator, który utrudnia przewodzenie prądu elektrycznego, dlatego mogą pojawiać się problemy z tak zwanym stykiem. W ten sposób jednocześnie podnosi się poziom rezystencji, co w dużym uproszczeniu prowadzi do wzrostu temperatury i ewentualnych dalszych uszkodzeń przewodów.

Istnieją również obszary, gdzie aluminium ma znaczącą przewagę nad miedzią. Bardzo dobrze radzi sobie jako przewód linii napowietrznych, wysokiego i średniego napięcia. Poza tym glin sprawdza się, jako tani substytut dla przewodów miedzianych niskiego i średniego napięcia umieszczonych w ziemi.

Aluminium zdecydowanie najlepiej spisuje się, jako materiał do budowania konstrukcji, gdzie jego elastyczność, lekkość i wytrzymałość mogą pokazać swój prawdziwy potencjał. Jednocześnie ze względu na swoją łatwość w obróbce można zastosować go w wielu branżach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl