Czy aluminium rdzewieje? Poznaj trwałość tego metalu w różnych warunkach!

Popularność aluminium sprawia, że wokół tego metalu pojawia się wiele pytań. Czasami przekształcają się one w mity, które przekazywane dalej zaburzają prawdziwą znajomość właściwości stopu. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest korozja, zatem dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy aluminium rdzewieje.

Aluminium ma bardzo dobrą wytrzymałość na korozję!

Na tle pozostałych metali aluminium ma bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Szczególnie surowy glin w kontakcie z powietrzem wytwarza ochronną wersję tlenku aluminium, która osłania metal od czynników zewnętrznych. Jeśli chcesz postawić aluminiową konstrukcję na świeżym powietrzu, możesz być spokojny o trwałość swojego dzieła. Jeśli środowisko, w którym zamierzasz korzystać z wszechstronnych możliwości glinu jest bogate w siarkę lub sól, mogą pojawić się niewielkie wżery w konstrukcji, jednak należy zachować spokój, ponieważ są one bezpieczne dla całej struktury metalu.

Czy aluminium rdzewieje? Tak, ale tylko w określonych sytuacjach!

Oczywiście poruszając kwestię, czy aluminium rdzewieje, trzeba powiedzieć sobie jasno, że istnieją sytuacje, w których glin jest podatny bardziej na pojawianie się wżerów oraz korozji powierzchniowej. Na szczęście takich przypadków jest niewiele i są one bezpieczne dla struktury stopu.

Każdy zdaje sobie sprawę, że jednym z największych zagrożeń dla większości metali jest długotrwały kontakt z wodą. W przypadku aluminium woda ma tylko częściowy wpływ na całą stabilność struktury, ponieważ woda sama w sobie jest niemal nieszkodliwa dla czystego glinu. Dopiero znajdujące się w niej związki chemiczne, głównie chloru i soli mogą być przyczyną korozji. Jednak będzie to głównie rdza powierzchniowa, która objawia się w postaci wżerów.

Ciekawą kwestią jest również współpraca aluminium z materiałami budowlanymi. Tutaj okazuje się, że glin w kontakcie z zaprawą murarską lub betonem, może korodować, co prowadzi do powstawania plam, które przyjmują formę wżerów. Istnieje jednak sposób na zabezpieczenie tego wyjątkowego stopu przed rdzewieniem. Wystarczy aluminium pomalować odpowiednim lakierem, który chroni przed działaniem substancji alkalicznych.

Przykładów, w których pojawiają się wżery na powierzchni aluminium, znajdziesz z pewnością kilka, jednak te dwie omawiane sytuacje należą do najpowszechniejszych.

Jak ochronić aluminium przed korozją?

Teraz już wiesz, czy aluminium rdzewieje i znasz sytuacje, w których korozja może się pojawić. Jednak istnieją sposoby na ochronę glinu przed wpływem korozji. Najprostszym sposobem jest stworzenie konstrukcji w taki sposób, żeby wyeliminować do minimum możliwość pojawienia się szczelin, w których może gromadzić się woda.

Drugim bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z ochrony katodowej. To również skuteczny i stosunkowo prosty sposób na ochronę aluminium przed korozją. Wystarczy do określonego elementu podłączyć zewnętrzną anodę. Wtedy pojawia się redukcja depolaryzatora, zamiast utleniania się metalu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl