Czym czyścić mosiądz? Domowe sposoby, które warto wypróbować

Mosiądz jest stopem cynku i miedzi. Ze względu na swoje właściwości, takie jak odporność na korozję, ogólna wytrzymałość czy łatwość obróbki, wykorzystuje się go do tworzenia wielu elementów domowego wyposażenia. Mowa tu przede wszystkim o armaturze, ale i kłódkach czy klamkach do drzwi. Świetnie sprawdza się w przypadku różnego rodzaju elementów ozdobnych. Zastanawiasz się, czym czyścić mosiądz, by zachował się jak najdłużej w dobrym stanie? Świetnie się składa, bo właśnie o tym jest ten tekst. Czytaj dalej, a nie pożałujesz!

Czym dokładnie jest mosiądz?

Zanim przejdziemy do metod czyszczenia elementów wykonanych z mosiądzu, poświęćmy jeszcze chwilę na dokładny opis tego materiału. Jak już wspominaliśmy, mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Tego pierwszego pierwiastka jest w jego składzie znacznie więcej. By zakwalifikować dany stop jako mosiądz, zawartość cynku nie powinna przekraczać 45 % całości. W znacznie mniejszych ilościach może on zawierać również inne metale. Posiada dość charakterystyczny kolor, który przypomina nieco złoty. Cechują go bardzo dobre właściwości obróbkowe, dzięki którym stosunkowo łatwo wykonać z niego element o pożądanym kształcie. Oprócz tego jest odporny na korozję. To z kolei sprawia, że doskonale sprawdza się w armaturze wodnej.

Czym czyścić mosiądz? Sposobów jest naprawdę sporo!

Zauważyłeś, że z powierzchnią mosiężnych elementów w Twoim domu dzieje się coś niedobrego? Prawdopodobnie zaczęła pojawiać się na nich patyna. Jest to nic innego jak śniedź, która powstaje w wyniki korozji. Mamy dla Ciebie świetną informację! Nie musisz martwić się na zapas, ponieważ istnieje naprawdę wiele metod, dzięki którym się jej pozbędziesz. By przywrócić mosiądzowi jego dawny blask, możesz skorzystać ze sposobów opartych na produktach, które prawdopodobnie masz w swoim domu nawet w tej chwili. Czym czyścić mosiądz? Sprawdź nasze propozycje. Gwarantujemy, że niektóre z nich będą dla Ciebie zaskakujące!

Czym czyścić mosiądz? Domowe sposoby

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia mosiądzu jest zalanie go roztworem sody lub wykorzystanie specjalnej pasty. Istnieją bowiem dwie możliwości wykorzystania sody do pozbycia się brudu z mosiężnych elementów – obie skuteczne. Jeśli do wyczyszczenia są mniejsze elementy – warto umieścić je na większej blasze i zalać sodą rozpuszczoną we wrzątku. Proporcje, których warto przestrzegać to 1 saszetka sody na litr wody. Zalane przedmioty można odstawić na dłuższą chwilę, po czym wyjąć z mikstury i przetrzeć. Różnica w wyglądzie mosiądzu powinna być zauważalna, a spora część brudu powinna zostać w płynie.

Jeśli zależy Ci na usunięciu patyny z nieco większych elementów – np. rur dostępnych w naszej ofercie, możesz przygotować pastę. Do sody należy dodać ocet i mieszać, aż produkty przybiorą formę błotną. Mosiężny przedmiot należy dokładnie wyszorować przy pomocy pasty. Najlepiej wykorzystać do tego szczoteczkę z miękkim włosiem. Pozwoli ona na usunięcie całego osadu i nie zagrozi powierzchni czyszczonego przedmiotu.

Czyszczenie mosiądzu – cytryna potrafi zdziałać cuda

Kolejną całkiem skuteczną metodą na uporanie się z brudem jest wykorzystanie soku z cytryny. W przypadku małych przedmiotów wystarczy wycisnąć kilka kropel na szmatkę i zabrać się do polerowania. Można również skorzystać z kwasku cytrynowego, który trzeba jednak rozpuścić w ciepłej wodzie. Jeśli mosiądz jest wyraźnie zabrudzony, możesz dodać do soku z cytryny soli. Takie połączenie skutkuje jeszcze silniejszym działaniem. Pomoże Ci uporać się nawet z największym brudem. Koniecznie wypróbuj tę metodę. Jest bardzo skuteczna, a przecież z pewnością masz w domu cytrynę lub kwasek oraz sól.

Pasta do zębów – skuteczna do czyszczenia mosiądzu?

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie pasty do zębów. Tak jak ma ona za zadanie utrzymać w czystości Twoje zęby, tak sprawdzi się również w przypadku mosiądzu. Najzwyklejszą białą pastę nałóż na szczoteczkę z miękkim włosiem lub szmatkę i rozpocznij czyszczenie wybranego elementu. Zdziwisz się, jak skuteczna może okazać się ta metoda. Poza usunięciem brudu pasta pozostawia na mosiądzu także przyjemny zapach. Pamiętaj jednak o tym, by po całym procesie dokładnie oczyścić przedmiot z jej resztek, a także, by go wytrzeć.

Czyszczenie mosiądzu przy pomocy warzyw? To jest możliwe!

Mimo że wydaje się to niemożliwe, to odpowiedź na pytanie w powyższym nagłówku jest twierdząca. Mosiądz można wyczyścić również przy pomocy warzyw? Jakich? Już podpowiadamy. Warzywami, które z różnych przyczyn oferują właściwości czyszczące, są m.in. ziemniaki oraz pomidory. Z tych pierwszych należy zrobić papkę – coś w stylu purée, jednak wykorzystując surowe kartofle. Powstałą masą należy dokładnie pokryć zabrudzone miejsce i poczekać aż wyschnie. Następnie należy ją odkleić od mosiądzu i przejść do przemycia go przy pomocy np. alkoholu. Sukces gwarantowany!

Nie mniej skuteczne okazują się pomidory. Zawarte w nich enzymy pozwolą Ci na łatwe usunięcie mosiężnego osadu. Czym czyścić mosiądz? Wykorzystaj przecier pomidorowy lub zwykły keczup. Obydwa rozwiązania powinny pomóc Ci w osiągnięciu pożądanego efektu.

Czym czyścić mosiądz? Sposób na najmniejsze elementy

Szukasz rozwiązania, które pomoże Ci pozbyć się osadu z najmniejszych elementów wykonanych z mosiądzu? Z pomocą przychodzi Ci Coca-Cola. Zawiera ona w swoim składzie kwas fosforowy, którego ilość wystarcza, by rozpuścić żyletkę, a co dopiero uporać się z patyną. Wrzuć zabrudzone przedmioty do naczynia i zalej je Colą prosto z butelki. Po kilkunastu minutach ich stan powinien ulec znacznej poprawie.

Czym czyścić mosiądz? Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele efektywnych metod na czyszczenie mosiądzu w domowych warunkach. Ich ostateczna skuteczność zależy jednak m.in. od poziomu zabrudzenia czy wielkości wybranego elementu. Jeśli zastanawiałeś się dotychczas, czym czyścić mosiądz, to mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego tekstu wiesz już, co robić. Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele ciekawych sposobów. Jeśli jeden nie sprawdzi się tak, jakbyś sobie tego życzył – wypróbuj kolejny. Z pewnością koniec końców uda Ci się uporać z brudem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl