Aluminium można spotkać w wielu dziedzinach życia, ponieważ ceni się je za lekkość, plastyczność oraz wytrzymałość. Szczególnie ważną cechą jest odporność na korozję, a także uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak chętnie stosuje się je w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, lotniczym, gastronomicznym i samochodowym. Jednak to tylko część z pełnej gamy zastosowań dla tego stopu. Dla użytkowników przedmiotów wykonanych z tego metalu bardzo ważna jest wiedza na temat czyszczenia aluminium, dlatego dzisiaj podpowiadamy, jakie metody warto zastosować podczas różnego rodzaju prac.
Czyszczenie aluminium przed malowaniem
Malowanie aluminium wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez niego nałożenie farby na element pozbawione jest sensu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zacznie ona się łuszczyć, pojawią się purchle i inne niedoskonałości. Dlatego jeśli chcesz dobrze przygotować element do malowania, powinieneś zacząć od czyszczenia aluminium.
Przede wszystkim trzeba ocenić stan elementu, żeby dostosować metody czyszczenia. Na pewno jeśli na blasze znajduje się stara warstwa farby, należy ją usunąć. Łuszczące się fragmenty można łatwo zedrzeć przy pomocy zwykłej myjki pod ciśnieniem. Powłokę lakierniczą w lepszej kondycji najlepiej jest zeszlifować przy pomocy szlifierki. Niektóre prace wykończeniowe można przeprowadzić z udziałem papieru ściernego. Z pewnością trzeba uważać, żeby powierzchnia metalu pozostała w dobrym stanie.
Następnie oczyszczone aluminium z farby trzeba odtłuścić, a także usunąć wszelkie ślady wody i innych pyłów, które mogły powstać podczas usuwania lakieru. Jednym z najlepszych detergentów do czyszczenia aluminium jest specjalna pasta, która służy do usuwania brudu z elementów aluminiowych. Można też użyć domowych sposobów na czyszczenie aluminium, jednak nie wszystkie są jednakowo skuteczne.
Przygotowanie aluminium do spawania – zacznij od czyszczenia!
Spawanie aluminium wymaga specjalistycznej wiedzy. Można do połączenia ze sobą dwóch elementów wykonanych z tego samego stopu metali wykorzystać jedną z dwóch metod spawania. Wśród ekspertów dominują technika MIG oraz TIG, które sprawdzają się w zależności od grubości blachy. Jednak zanim przystąpisz do spawania, musisz skoncentrować się na czyszczeniu aluminium, ponieważ zabrudzona powierzchnia zostawi widoczne skazy na spawanym elemencie. Z reguły do wyczyszczenia miejsca przeznaczonego do wykonania spawów stosuje się specjalne pasty i wody. Do usuwania ciężkich tlenków najlepiej użyć metalowej szczotki.
Czyszczenie aluminium metodą piaskowania i szkiełkowania
Profesjonalnymi metodami czyszczenia aluminium jest piaskowanie oraz szkiełkowanie. W ten sposób bardzo dokładnie usuniesz ogniska korozji, utleniania się aluminium, ślady starej farby i innych uszkodzeń. Najczęściej jest to jeden z punktów gruntownego przygotowania elementu do nałożenia nowego podkładu oraz lakieru wprost na idealnie oczyszczony metal.
Alternatywą dla piaskowania, czyli usuwania zabrudzeń przy pomocy drobinek piasku wyrzucanych z dyszy z bardzo dużą szybkością jest szkiełkowanie. To bardzo podobny proces, w którym zamiast piasku stosuje się szklane kulki. Zaletą stosowania tej metody jest zdecydowanie gładsza powierzchnia metalu, która nie ma oznak poszarpania, jak po piaskowaniu. Bardzo ważna informacja jest taka, że po ukończonym szkiełkowaniu metal zmienia swój kolor, nabiera delikatnego połysku, a na jego powierzchni uwidocznione są wszelkie niedoskonałości, co może wskazać na jakość wykonania odlewu.
Zachowaj ostrożność czyszcząc aluminium
Czyszczenie aluminium to praca z substancjami o silnym działaniu chemicznym, dlatego zawsze przed przystąpieniem do działania należy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi wszystkich detergentów, których planujesz używać. W niej producenci szczegółowo opisują warunki, w jakich należy czyścić dany element oraz wymagane środki bezpieczeństwa, aby ochronić swoje zdrowie przed poważnym uszczerbkiem.