Za pomocą lutowania możesz trwale połączyć dwa lub więcej elementów, które zostały wykonane z miedzi. Jest to czynność, którą wykonuje się zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w domowych warunkach. Za pomocą lutowania możesz bowiem naprawić na przykład instalacje elektryczne, rynny, a nawet ulepszyć swój system grzewczy. Czy wiesz, jak lutować miedź, żeby zrobić to w sposób trwały i bezpieczny? Czym różni się lutowanie miękkie od twardego? Jak krok po kroku lutować miedź? Przedstawiamy kilka cennych porad!
Jak lutować miedź – na miękko czy na twardo?
Zastanawiasz się, jak lutować miedź? Masz możliwość zastosowania dwóch metod, czyli lutowania miękkiego albo lutowania twardego. Czy wiesz, na którą z nich się zdecydować? Podpowiadamy, jak dobrać właściwą metodę!
Lutowanie miękkie
Jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem lutowania miękkiego do trwałego połączenia miedzi, musisz wiedzieć, że powinieneś zastosować temperaturę poniżej 400 stopni Celsjusza. Niezbędny będzie Ci także lut i topnik, których używa się do takich prac. Miedź uda Ci się spoić, używając do tego lutu cynowo-ołowianego albo cynowo-miedzianego. Pamiętaj, żeby na miejsce styku działała temperatura minimum 110 stopni Celsjusza, bo w innym przypadku jest bardzo duże prawdopodobieństwo rozszczelnienia. Lutowanie miękkie to metoda mniej trwała niż lutowanie na twardo. Cechuje się jednak większą dostępnością, łatwością wykonania, a także bezpieczeństwem. Miedź w czasie lutowania miękkiego nie ulega wyżarzaniu, które może przyczynić się do mniejszej trwałości materiału. Wykorzystuje się je zwłaszcza przy tworzeniu instalacji do centralnego ogrzewania, czyli przede wszystkim wtedy, gdy chce się trwale połączyć różnego rodzaju rurki.
Lutowanie twarde
W czasie twardego lutowania miedzi niezbędne jest zastosowanie temperatury, która jest wyższa niż 400 stopni Celsjusza. Spoiny powinny być wykonane ze srebra, miedzi lub fosforu. Lutowanie twarde sprawia, że połączenia są wykonane w bardzo trwały sposób. Odporne są na wszelkie rozciągania, uderzenia, a nawet na temperaturę powyżej 110 stopni Celsjusza. Wadą lutowania twardego jest osłabienie twardości miedzi. Ważne jest, żeby metodę tę przeprowadzać w pomieszczeniu o bardzo dobrej wentylacji, gdyż na skutek działania wysokiej temperatury z topnika i lutu mogą wydzielać się substancje, które są szkodliwe dla zdrowia.
Jak lutować miedź? Musisz to wiedzieć!
Lutowanie miedzi to dość prosty proces. Musisz jedynie odpowiednio przygotować miejsce swojej pracy, a także przestrzegać kilku łatwych zasad. Jak lutować miedź? Oto kilka cennych wskazówek!
Przygotuj miejsce swojej pracy
Zanim zaczniesz lutować miedź, musisz wcześniej przygotować miejsce swojej pracy. Zadbaj o porządek i usuń wszelkie niepotrzebne przedmioty. Następnie zastanów się, jaki sposób lutowania wybrać – miękki czy twardy. Na tej podstawie dobierz odpowiedni topnik i lut. Topnik ma za zadanie oczyszczać miejsce styku miedzianych elementów. Dzięki niemu w czasie obróbki termicznej nie pojawiają się tlenki, które mają negatywne działanie na trwałość połączenia. Natomiast lut przybiera formę drutu lutowniczego albo prętów. W chwili, gdy zostanie on stopiony, przekształca się w tak zwaną spoinę. Ma ona za zadanie scalić dwa elementy. Zanim przystąpisz do pracy, przemyśl również kwestię palników, lutownic i stacji lutowniczych, z których chcesz korzystać. Dobierz je do rodzaju pracy, którą będziesz wykonywać.
Zanim zaczniesz lutować miedź
W momencie, gdy miejsce Twojej pracy będzie już gotowe, możesz przejść do precyzyjnego oczyszczenia elementów, które masz zamiar zlutować. W tym celu możesz wykorzystać różne akcesoria – jak skrobaki, gąbki lub włókna szlifierskie. Pomogą Ci one pozbyć się zabrudzeń i nalotów. Koniecznie zadbaj również o krawędzie elementów – tak, aby nie miały one żadnych wystających części, powstałych na przykład podczas ich przycinania. Pomocne może być w tym fazowanie krawędzi. Jeżeli masz zamiar lutować miedziane rury, wyczyść ich wnętrze stalową szczotką. Jej wymiar dopasuj do średnicy rury. Pamiętaj, że rura i łącznik muszą być dobrze dopasowane. W innym przypadku niezbędne jest ich kalibrowanie. Warto także odtłuścić powierzchnię przedmiotu, zanim przystąpisz do jego lutowania.
Kolejnym krokiem przed rozpoczęciem lutowania miedzi jest nałożenie topnika. Należy umieścić go na powierzchniach, które mają się ze sobą złączyć. Ile topnika nałożyć? Zdecydowanie cienką warstwę. Jeżeli przypadkowo nałożysz zbyt dużo topnika, koniecznie zetrzyj jego nadmiar ściereczką. W przeciwnej sytuacji dołóż jego niewielką ilość.
Jak lutować miedź?
Wyczyściłeś miedziane elementy i nałożyłeś topnik? Możesz przejść do lutowania. Wykorzystaj w tym celu palnik albo lutownicę. Jeżeli decydujesz się zastosować do lutowania palnik, właściwie dobierz intensywność jego płomienia. Jest ona zależna między innymi od głowicy palnika. Ważne jest, żeby płomień ten był neutralny. Błędem jest przegrzewanie łączonych elementów. Przyczynia się ono bowiem do utlenienia się powierzchni łączonych i mniejszej wytrzymałości połączenia.
Za pomocą wybranego sprzętu ogrzej obszar połączenia. W momencie, gdy metal będzie wystarczająco nagrzany, zacznij przykładać drut lutowniczy do szczeliny montażowej. Zacznie się on topić. Zwróć uwagę, czy łącznik topi się pod wpływem temperatury miedzi. Błędem jest, gdy dzieje się to przez temperaturę płomienia. W celu sprawdzenia tego od czasu do czasu odsuń palnik. Lut w tym czasie uzupełni szczelinę.
Po skończonej pracy
Gdy skończysz lutować miedź, koniecznie zostaw gotowe elementy do ostygnięcia. Niedopuszczalne jest ich chłodzenie w jakikolwiek sposób. Może to przyczynić się do uszkodzenia spoiny. Pamiętaj, żeby zachować szczególną ostrożność i nie dotykać świeżo zlutowanych elementów, gdyż możesz się poparzyć.
Dzięki naszym poradom na pewno poradzisz sobie z lutowaniem miedzi. Dobierz tylko odpowiednią metodę – na twardo lub na miękko – do elementów, które chcesz trwale połączyć. Następnie zastosuj się do naszych wskazówek, które znacznie ułatwią Ci pracę. W naszym sklepie dostępne są miedziane elementy, jak płaskowniki czy blachy miedziane. Z powodzeniem możesz je ze sobą łączyć, tworząc niezbędne Ci konstrukcje.