Jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki? Sprawdź, co mówią eksperci!

Wybór odpowiedniego stopu metalu, może mieć znaczenie przy wykonywaniu różnych prac. Często w sieci pojawia się pytanie, jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki. Okazuje się, że obowiązujące najnowsze normy zmieniły wcześniejsze nazewnictwo, dlatego warto poznać obowiązującą terminologię.

Najważniejsze właściwości popularnej kwasówki

Stal kwasoodporna cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ nowoczesne metody obróbki tego metalu otwierają nowe możliwości. Ten rodzaj stopu doceniany jest przede wszystkim za bardzo dużą odporność na działanie kwasu siarkowego i kwasu fosforowego. Dzięki temu tworzenie rur, prętów, a także podzespołów do maszyn z tego metalu to obecnie codzienność. Co ciekawe popularna kwasówka ma szeroki zakres temperatury roboczej. Nawet osiemset stopni pozwala zachować jej najważniejsze właściwości. Zatem, jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki?

Jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki? Zwróć uwagę na normę Unii Europejskiej!

Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej stal nierdzewna zawierała minimum dziesięć i pół procenta chormu. Dodatkowo jej struktura musiała być ferrystyczna, martenzytyczna i ferrystyczno-martenzytyczna. Jednak po przyjęciu norm europejskich PN-EN 10088 terminologia uległa sporej zmianie. Jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki?

Aktualnie eksperci wyróżniają stal żarowytrzymałą, żaroodporną i stal nierdzewną. Odchodzi się od określania stopów mianem kwasoodpornych. W takiej sytuacji należy zmienić pojmowanie określonych gatunków stali.

Stal nierdzewna - najnowsze zmiany w terminologii

Stal kwasoodporna ma nowy stopień kwalifikacji. Aktualnie eksperci zaliczają ją do stopów nierdzewnych. Wyklucza się tutaj wyroby żaroodporne i żarowytrzymałe, choć trzeba wiedzieć, że także te gatunki są odporne na działanie korozji. Teraz profesjonaliści posługują się głównie zakresem norm. W ten sposób unikniesz nieporozumień, dzięki czemu zakup odpowiedniego surowca jest dużo łatwiejszy. Teraz już wiesz, jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki.

Skontaktuj się ze specjalistami! Pomogą dokonać właściwego wyboru

Jeśli nadal masz wątpliwości, jak odróżnić stal nierdzewną od kwasówki, pamiętaj, że do Twojej dyspozycji jest grupa specjalistów. Jesteśmy gotowi udzielić Tobie wszelkich informacji na temat właściwości oraz zastosowania każdego gatunku stali. W zależności od Twoich oczekiwań wybierzemy produkt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl