Jak spawać aluminium w skuteczny sposób? Poznaj najważniejsze zasady!

Aluminium to powszechnie wykorzystywany metal. Produkty wykonane z glinu możesz znaleźć praktycznie w każdej branży, od spożywczej, przez farmaceutyczną, aż po lotniczą. Swoją popularność ten pierwiastek chemiczny zawdzięcza przede wszystkim lekkości oraz odporności na korozję. Bez wątpienia jego dużym plusem jest również wysoki poziom plastyczności. Z kolei wadą jest stosunkowo niska temperatura topnienia, która sięga jedynie 660,3 stopnia Celsjusza, przez co jego łączenie z innymi kawałkami metalu lub nawet takimi samymi, jest utrudnione. W związku z tym warto wiedzieć, jak spawać aluminium w skuteczny sposób?

Dwie techniki spawania aluminium - migomatem oraz metodą TIG

Jeśli zastanawiasz się, jak spawać aluminium w skuteczny sposób, powinieneś zdawać sobie sprawę, że najskuteczniejsze są dwie metody łączenia tego metalu. Pierwsza technika to tak zwany migomat, czyli metoda MIG, po angielsku Metal Inert Gas.

Warto wiedzieć, że w przypadku każdego z opisanych tutaj sposobów spawania aluminium wykorzystuje się osłonę gazu neutralnego, którym najczęściej jest argon. W związku z tym metoda MIG korzysta ze specjalnego drutu, który pełni rolę spoiwa i przy pomocy uchwytu elektrodowego oraz gazu osłonowego rozpoczyna się proces spawania elementów najczęściej grubszych niż 1 mm. 

A jak spawać aluminium metodą TIG? Nietopliwa elektroda wykonana z wolframu przy wsparciu gazu osłonowego, którym jest argon, może łączyć części o grubości mniejszej niż 1 mm. Specjalnie opracowana elektroda wolframowa wytwarza bardzo stabilny łuk elektryczny o wysokiej temperaturze topnienia. W ten sposób z łatwością stworzysz sterylne jeziorko spawalnicze, z którego prosto można usunąć powstające tlenki azotu. 

Podgrzewanie aluminium przed spawaniem? Nie w każdej sytuacji

Możesz spotkać się z opiniami ekspertów, które zalecają podgrzanie aluminium przed spawaniem. Jednak istnieje tylko kilka sytuacji, gdzie taki zabieg ma sens. W przypadku bardzo dużej wilgotności na zewnątrz, w celu odparowania wody, można podgrzać blachę do 90 stopni Celsjusza. W każdym innym przypadku dalsze podnoszenie temperatury może jedynie osłabić materiał, dlatego nie zaleca się wstępnego podgrzewania przed procesem spawania jeśli to nie jest konieczne. Dużo ważniejsze jest właściwe oczyszczenie powierzchni.

Jak spawać aluminium? Najpierw przygotuj powierzchnię do pracy

Znasz już podstawowe dwie techniki spawania aluminium, pora przejść do fachowego oczyszczenia powierzchni, którą poddasz obróbce. Prace można podzielić na dwa etapy. W pierwszym kroku musisz usunąć wszystkie ślady substancji, które są węglowodorami. Przykładowo mogą to być oleje i smary, które pozostawione na metalu zaczną wchodzić w reakcję z jeziorkiem spawalniczym, gdzie wywołają widoczne gołym okiem pory na spawie. Drugim bardzo ważnym krokiem jest usunięcie pozostałości ciężkich tlenków. Najczęściej usuwanie ich polega przede wszystkim na użyciu szczotki drucianej. W przypadku bardzo zabrudzonej powierzchni trzeba pomyśleć o zastosowaniu szlifierki. 

Pamiętaj o idealnym dobraniu drutu spawalniczego oraz przepływu gazu

Dobranie optymalnego drutu spawalniczego razem z idealną prędkością przepływu gazu są podstawą do wykonania spawów bardzo dobrej jakości. Niewłaściwe wyregulowanie tych dwóch elementów sprawia, że praca jest mocno utrudniona, a jakość spawów pozostawia wiele do życzenia. Rzeczą, której nie można jednoznacznie wycenić i wpisać w cały proces spawania jest doświadczenie spawacza. Bardzo często ma ono kluczowy wpływ na jakość spawów, dlatego jeśli zależy Ci na trwałym połączeniu elementów, warto rozważyć skorzystanie z usług eksperta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl