Jak wiercić w metalu? Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Praca z metalem wymaga podstawowej wiedzy, ponieważ nawet z pozoru trywialna czynność wykonana błędnie, może być przyczyną sporych uszkodzeń metalu, a nawet obrażeń ciała. Dlatego dzisiaj opiszemy jedne z najważniejszych zasad, które warto znać, jeśli chcesz wiedzieć, jak wiercić w metalu.

Bezpieczeństwo to podstawa w pracy z metalem!

Na początek najważniejsza kwestia, czyli bezpieczeństwo! Obojętnie, gdzie podejmujesz się wiercenia otworów w metalu, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko kontuzji, które mogą pojawić się w trakcie pracy z wiertarką, blachą i wiertłem.

Pamiętaj, że każdy przedmiot poddawany obróbce mechanicznej, powinien być solidnie przymocowany do stołu lub innego przedmiotu. Doskonałym narzędziem, które ułatwia pracę, jest imadło. Szczególnie cienkie blachy wykonane z miękkich metali wymagają szczególnej uwagi. Z pewnością pomysł trzymania arkusza w rękach podczas wiercenia otworu należy uznać za szczególnie nieodpowiedzialne zachowanie!

Duże i ciężkie arkusze blachy także powinny być stosownie zabezpieczone przed przemieszczeniem lub upadkiem. Zwłaszcza, na stopę, dlatego poza prawidłowym przymocowaniem stali, istotne jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w kontekście odzieży ochronnej. Warto mieć na sobie koszulę z długim rękawem, która osłania ciało przed opiłkami i wiórami powstałymi w trakcie wiercenia. Buty z metalowym noskiem, rękawice robocze i okulary ochronne, to także akcesoria, które należy mieć na sobie podczas pracy. Wiesz już, dlaczego bezpieczeństwo to podstawa. Teraz czas dowiedzieć się, jak wiercić w metalu?

Dostosuj wiertło do rodzaju blachy

Jeśli szukasz informacji, jak wiercić w metalu, zacznij od prawidłowego wyboru wiertła. Producenci tego asortymentu wyspecjalizowali się w tworzeniu dedykowanych akcesoriów do różnych prac. Dlatego przed zrobieniem otworu wybierz model wiertła, który idealnie nadaje się do tego zadania. Ogólnie możemy przyjąć, że są dwa podstawowe rodzaje wierteł do metalu.

Pierwszy model wiertła stanowią wszystkie produkty przeznaczone do pracy z twardymi metalami. Wtedy takie narzędzie ma oznaczenie HSS, co oznacza, że w jego składzie mogą znajdować się spore domieszki kobaltu lub węgliku-tytanu. Cechą charakterystyczną wiertła jest również kąt nachylenia ostrza na poziomie 135 stopni. Bardzo często producent wymaga zewnętrznego chłodzenia wiertła, żeby zmniejszyć ryzyko jego spalenia.

Druga grupa wierteł to egzemplarze przeznaczone do pracy z miększymi metalami, ponieważ ich konstrukcja również składa się ze stopów metali o zdecydowanie bardziej plastycznym charakterze. Jednak najczęściej korzysta się z wierteł typu HSS.

Jak wiercić w metalu? Prędkość obrotowa wiertła ma duże znaczenie!

Gdy zadbasz o swoje bezpieczeństwo i wybierzesz odpowiednie wiertło, pora na ostatni element. Czyli dopasowanie prędkości obrotowej wiertła do konkretnego materiału, w którym planujesz zrobić otwór. Tutaj sprawa jest stosunkowo łatwa do zrozumienia, ponieważ twardość determinuje prędkość obrotową. Im ona jest większa, tym mniejsze powinny być obroty. Jak wiercić w metalu? Na pewno miękkie blachy wykonane z miedzi lub mosiądzu, pozwalają na wyższą prędkość wiertła od tych zrobionych ze stali nierdzewnej.

Do oceny prawidłowej prędkości wiercenia warto zwrócić uwagę na powstające wióry lub opiłki. Jeśli są one regularne i mają wydłużony kształt, to jeden z symptomów, że wszystko wykonujesz zgodnie z planem. Druga kwestia, którą warto wziąć pod uwagę to chłodzenie, tutaj wzrost temperatury, wraz z dymieniem, jest jasnym sygnałem, czas ostudzić wiertło!

Pamiętaj - wiertło ma wykonać za Ciebie zadanie!

Częstym błędem nowicjuszy jest używanie nadmiernej siły podczas wiercenia. Otwory ma wykonywać ruch obrotowy wiertła, zamiast siła mięśni, dlatego nadmierne naciskanie na wiertarkę w czasie pracy, może doprowadzić do uszkodzenia wiertła. Tutaj na moment warto wrócić do chłodzenia, ponieważ optymalna temperatura pracy ułatwia pokonywanie milimetrów materiału, aż do określonego przez Ciebie celu. Teraz już wiesz, jak wiercić w metalu. Reszta jest kwestią praktyki i zdobywaniem doświadczenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl