Jak wyczyścić miedź domowymi sposobami? Sprawdź, jak łatwo dodać blasku miedzianym elementom

Miedź jest bardzo popularnym metalem znanym ludzkości od tysięcy lat i do dziś cieszy się on dużym powodzeniem. Z tego stopu wykonane są obecnie kołatki do drzwi, świeczniki, umywalki, krany i ozdoby na ścianie w postaci blach miedzianych. Gdy wszystko jest nowe, wygląda pięknie, jednak z czasem traci swój blask, ponieważ miedź zaczyna się utleniać i pokrywa się patyną. Na skutek tego zmienia ona kolor najpierw na czarny, a później przechodzi w zielonkawą barwę. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak wyczyścić miedź domowymi sposobami, żeby dodać jej blasku.

Lakierowane elementy wymagają innego podejścia

Dla utrzymania efektu nowości przez bardzo długi czas producenci wyrobów z miedzi zdecydowali się na stosowanie powłoki lakierniczej. Można w bardzo łatwy sposób ocenić, czy figurka, świecznik lub taca są polakierowane. Przede wszystkim zauważalny jest połysk i co jeszcze ważniejsze wraz z upływem czasu element zachowuje swój pierwotny kolor. Miedź nie utlenia się i nie pokrywa patyną, gdyż jest chroniona od czynników zewnętrznych przez lakier. Jak wyczyścić miedź lakierowaną? Podobnie do innych przedmiotów w domu. Zastosuj miękką szmatkę i na przykład płyn do naczyń. Następnie przetrzyj dokładnie powierzchnię płynem, żeby na koniec wytrzeć ją do sucha. To powinno wystarczyć, aby miedziany element zachował swój fabryczny wygląd. Nieco inaczej jest, gdy na figurce lub innej rzeczy są plamy. Wtedy należy zeszlifować lakier i postępować zgodnie z tym, co opisaliśmy poniżej.

Jak wyczyścić miedź za pomocą naturalnych składników? Musisz stworzyć pastę!

Jeśli nie chcesz stosować skomplikowanych środków chemicznych, odrdzewiaczy i innych elementów, które czyszczą powierzchnię miedzianych elementów w sposób agresywny, zwróć uwagę na przepis na domową pastę do czyszczenia. Do jej wykonania potrzebujesz następujących składników:

pół szklanki soli kuchennej

2/3 szklanki octu białego

2/3 szklanki mąki jęczmiennej 

Wszystko należy ze sobą dokładnie wymieszać, żeby powstała jednolita pasta, która musi być dość gęsta. Do tego potrzebujesz jeszcze dwóch dodatkowych akcesoriów. Pierwszym z nich jest szklana lub plastikowa miska. Nie może być ona metalowa, ponieważ metal wejdzie w reakcję z pastą. Drugim ważnym dodatkiem jest drewniana łyżka. 

Poznaj sprawdzone metody na czyszczenie miedzianych przedmiotów

Jak wyczyścić miedź przy pomocy stworzonej wcześniej pasty? Jeśli istnieje taka możliwość, należy pokryć powierzchnię świecznika, monety lub tacy pastą. Następnie musisz zostawić na noc pastę, żeby wykonała swoją pracę i pochłonęła osad. Ostatecznym krokiem jest umycie wodą. Jeśli nie możesz zostawić pasty na noc, ponieważ na kranie, świeczniku, umywalce nie chce się ona trzymać, użyj szczoteczki do zębów i dokładnie wyszoruj powierzchnię. To również zapewni piękne rezultaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl