Jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium? Poznaj skuteczne metody na sukces!

Każdy majsterkowicz i profesjonalista przynajmniej raz w życiu spotyka się ze zjawiskiem urwanej śruby. Bardzo często dzieje się tak, gdy odkręcany trzpień razem z łbem są stare, pordzewiałe lub mocno zapieczone w otworze. Najczęściej uszkodzeniu ulega sam łeb, przez co w otworze zostaje większość gwintu. Coraz więcej elementów konstrukcyjnych wykonanych jest ze stopu aluminium, dlatego pytanie, jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium, pojawia się w głowach wielu osób. Dzisiaj przedstawiamy skuteczne metody na sukces.

Podgrzewanie urwanej śruby zaszkodzi aluminium

Na różnych forach internetowych można znaleźć wiele wskazówek, które są odpowiedzią na pytanie, jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium. Jednym z pomysłów jest podgrzewanie trzpienia. Płomień palnika może uszkodzić strukturę metalu, ponieważ glin charakteryzuje się relatywnie niską temperaturą topnienia. Wystarczy jedynie 660,3 stopnia Celsjusza, żeby doprowadzić do zmiany stanu skupienia. W związku z tym rozgrzanie śruby doprowadzi do jeszcze większych uszkodzeń aluminiowego elementu. Ma to szczególnie daleko idące konsekwencje w przypadku głowicy silnika, ponieważ jej wymiana jest droga.

Całkowite rozwiercenie śruby - ostateczne posunięcie!

W sytuacji, gdy możesz pozwolić sobie na ponowne gwintowanie otworu, eksperci polecają całkowite rozwiercenie urwanej śruby. Do tego celu potrzebujesz wiertła o identycznej średnicy do znajdującego się wewnątrz uszkodzonego trzpienia śruby. Następnie powolnym, ale jednostajnym ruchem pokonujesz kolejne milimetry tkwiącego w otworze elementu, aż wiertło przejdzie na wylot. Jednak ta metoda to ostateczność, zatem, jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium bezpiecznie?

Użyj wykrętaków - najlepsza droga do sukcesu!

Bardzo profesjonalną metodą wykręcania urwanych śrub jest zastosowanie wykrętaków. Te akcesoria, jak wskazuje nazwa, służą do wykręcenia uszkodzonego trzpienia z otworu. Wystarczy zrobić punktakiem punkt, od którego zaczniesz proces nawiercania. Najlepiej wybrać wiertło o mniejszej średnicy niż śruba. Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić, czy dysponujesz odpowiednim wykrętakiem.

Gdy wszystko pasuje, należy zrobić otwór w śrubie na głębokość półtora centymetra, jeśli pozwalają na to okoliczności. Dalej po wyjęciu wiertła trzeba wsadzić w to samo miejsce wykrętak i powolnym ruchem zacząć wykręcać śrubę. Dla ułatwienia zadania polecamy zaaplikować odrobinę środka penetrującego na śrubę, który powinien pomóc w łatwiejszym usunięciu trzpienia. Teraz już wiesz, jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium. Pamiętaj, że ważne jest właściwe dobranie metody do konkretnej sytuacji. Każdy przypadek wymaga innej oceny ryzyka i korzyści wynikających na przykład z rozwiercenia śruby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl