Lutowanie blachy miedzianej - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Lutowanie to stosunkowo prosty proces, który polega na połączeniu dwóch lub więcej przedmiotów przy pomocy spoiwa. Ma ono mniejszą temperaturę topnienia od łączonych elementów, przez co takie działanie jest w ogóle możliwe. Tę metodę trwałego łączenia ze sobą różnych metali wykorzystują profesjonaliści i amatorzy. To właśnie dlatego opracowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wykonać poprawne lutowanie blachy miedzianej.

Podczas lutowania zadbaj o bezpieczeństwo

Każdy rodzaj pracy wymaga zachowania procedur bezpieczeństwa, a szczególnie lutowanie blachy miedzianej. Ponieważ taki proces powoduje wzrost temperatury, największym zagrożeniem jest oparzenie. W związku z tym, przed rozpoczęciem pracy musisz wyposażyć się odpowiedni strój. Gruba koszula flanelowa z długim rękawem, rękawice i spodnie robocze uszyte z odpornego na wysokie temperatury materiału to podstawa. Bardzo dobrym pomysłem są również buty z metalowym czubkiem i okulary ochronne. Z takim wyposażeniem możesz przystąpić do kompletowania pozostałych akcesoriów. 

Do pracy potrzebujesz palnika, wody lutowniczej i pasty

Wyróżnia się dwa rodzaje lutowania, pierwszym z nich jest lutowanie miękkie, a drugim łączenie elementów w sposób twardy. Więcej o tych dwóch metodach łączenia przeczytasz poniżej. Przed przystąpieniem do lutowania potrzebujesz mieć ze sobą lutownicę, wodę lutowniczą lub pastę oraz palnik na gaz propoan - butan z tlenem, jeśli chcesz wykonać lutowanie twarde. Trzeba również pamiętać o dobrym spoiwie, czyli na przykład LC 50 lub LC60.

Lutowanie blachy miedzianej? Zacznij od oczyszczenia powierzchni!

Oczyszczenie powierzchni z opiłków, kurzu, śladów smarów i olejów należy wykonać przed stworzeniem spoiwa, które odpowiada za zlutowanie blachy miedzianej. Najlepiej do odtłuszczenia miedzi użyć wody lutowniczej, która jednocześnie pełni rolę topnika. Tak przygotowana do pracy powierzchnia spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i jest gotowa do nałożenia w trwały sposób spoiwa. 

Lutowanie miedzi miękkie i twarde - poznaj dwie podstawowe techniki

Podstawową techniką lutowania blachy miedzianej jest łączenie jej w sposób miękki. Do tego potrzebujesz spoiwa cynowo-ołowiowego LC 50 lub LC 60. Tutaj warto wspomnieć o tym, że lutownica musi być bardzo wydajna, a używany do łączenia ze sobą elementów grot powinien mieć określoną temperaturę topnienia. 

Gdy chcesz wykonać twarde lutowanie blachy miedzianej, należy wykorzystać palnik propan-butan z tlenem oraz lut miedziano srebrny, który ma idealną temperaturę topnienia. Pamiętaj, że nagrzewane elementy miedziane pod wpływem temperatury zmieniają kolor. Istotne jest również to, żeby lut zaczął topić się przez kontakt z nagrzaną blachą, a nie od płomienia palnika, ponieważ wtedy połączenie się nie uda. 

Jak prawidłowo nagrzewać blachę?

Bardzo ważna jest technika nagrzewania blachy miedzianej. Z praw fizyki wynika, że dłużej temperaturę przekazujesz grubszym elementom, dlatego jeśli występuje różnica w grubości łączonych części, nagrzewanie trzeba zacząć od blachy o większej średnicy. W trakcie procesu lutowania korzystasz z występującego w przyrodzie zjawiska dyfuzji, w którym następuje przenikanie się cząsteczek nagrzewanych elementów ze spoiwem. W związku z tym musisz wiedzieć, że temperatura topnienia miedzi to około 1085 stopni Celsjusza, natomiast Twój topnik powinien osiągnąć powyżej 450 stopni, jeśli chcesz przeprowadzić lutowanie twarde lub poniżej tej wartości, gdy zależy Ci na lutowaniu miękkim. 

Lutowanie blachy miedzianej wymaga specjalistycznej wiedzy

Opisane powyżej kroki to część procesu lutowania blachy miedzianej. Ich zastosowanie nie jest gwarancją sukcesu, ponieważ do wykonywania wytrzymałych spoin potrzebujesz również doświadczenia. Jednak amatorskie lutowanie ze sobą miedzianych rurek lub blachy z pewnością przybliży Cię do perfekcyjnego wykonywania lutu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl