Od czego zacząć malowanie aluminium? Sprawdź, co radzą eksperci!

Czy słyszałeś o tym, że aluminium trudno pomalować? Na szczęście jest to tylko nieprawdziwa opinia, którą łatwo podważyć. Wszelkie problemy związane z utrzymaniem się warstwy lakieru na powierzchni wynikają przede wszystkim z niewłaściwego przygotowania elementu do nałożenia farby. Dlatego podpowiadamy, od czego zacząć malowanie aluminium, żeby bardzo dobry efekt utrzymał się przez lata!

Skąd mogą wynikać problemy z pomalowaniem aluminium?

Pokrycie aluminium farbą jest łatwe, wystarczy się trzymać kilku prostych zasad, które opiszemy. Najczęstsze problemy z pomalowaniem aluminium wynikają przede wszystkim z braku solidności na etapie przygotowania materiału do lakierowania. Zabrudzona powierzchnia, łuszcząca się stara warstwa farby, przeterminowany lakier lub złe warunki atmosferyczne mogą być przyczyną porażki. Malowanie aluminium wymaga szczególnej uwagi, a włożony na początku procesu wysiłek zwróci Ci się z nawiązką, ponieważ dobrze zakonserwowany metal jest odporny na działanie korozji i przez długi czas wygląda estetycznie. 

Przygotowanie powierzchni do malowania, czyli krok pierwszy

Malowanie aluminium powinieneś zacząć od przygotowania powierzchni. W jaki sposób zrobić to profesjonalnie? Na początku należy ocenić stan techniczny elementu, który chcesz pomalować. Jeśli znajdują się na nim pozostałości starej farby, a powierzchnia jest chropowata, trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób ją wygładzić. Z pewnością zlekceważenie tego kroku przekreśli Twoje szanse na sukces. 

W jaki sposób usunąć pozostałości starej farby?

Metod na usuwanie starej farby jest kilka, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jeśli lakier na powierzchni jest w bardzo złym stanie i odchodzi od metalu płatami, można pokusić się o użycie strumienia wody podciśnieniem. W bardzo wielu przypadkach to wystarczy, aby powierzchnia została dokładnie oczyszczona. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy lakier jest w dobrym stanie, wtedy do gry powinna wejść szlifierka z odpowiedniej gradacji papierem ściernym. Ważne, żeby podczas pracy zachować w całości strukturę metalu, a nawet warstwę oryginalnego podkładu, ponieważ to może ułatwić pracę w przyszłości. 

Krok drugi - czyszczenie aluminium

Żadnego malowania nie można zacząć bez prawidłowo oczyszczonego elementu. Co to znaczy? Na pewno szczególną uwagę powinieneś zwrócić na dokładne odtłuszczenie metalu. Malowanie aluminium wymaga krystalicznej czystości, ponieważ bez niej lakier zacznie się łuszczyć lub pojawią się mało estetyczne purchle, inaczej bąble. Jeśli chcesz temu zapobiec, zastosuj specjalne detergenty do metalu, które w perfekcyjny sposób przygotowują pole pod dalsze kroki. 

Przed malowaniem aluminium farbą połóż warstwę podkładu

Z pewnością nie zaleca się nakładania farby bezpośrednio na oczyszczony metal, ponieważ taki zabieg osłabi przywieranie lakieru do aluminium. Jednocześnie powoduje to utlenianie i odpryskiwanie farby wraz z glinem. Bardzo profesjonalne rozwiązanie to uprzednie nałożenie jednej warstwy specjalnie opracowanego pod aluminium podkładu. Dopiero po wyschnięciu jednej lub dwóch warstw gruntu pod lakier możesz przejść do malowania. 

W jaki sposób nakładać lakier na aluminium?

W każdym przypadku lakier na powierzchnię należy nakładać równomiernie i z wyczuciem. Z pewnością płynne i stanowcze prowadzenie głowicy ze sprayem lub pistoletu malarskiego pomaga w pokryciu metalu równomierną warstwą farby. Podobnie sytuacja wygląda przy pracy wałkiem. Tam również należy w sposób dokładny i bez zatrzymań nakładać kolor na dany element, ponieważ każde zatrzymanie przez dłuższy czas powoduje nawarstwienie się farby w jednym miejscu. W ten sposób mogą powstać bardzo nieprzyjemne dla oka zacieki. 

Istotne są również warunki, w jakich malujesz aluminium, ponieważ jeśli temperatura powietrza jest zbyt niska i wykracza poza przyjęte przez producenta lakieru minimum, farba nie będzie wysychać. Dodatkowo bardzo ważne jest osłonięcie miejsca pracy od wiatru, kurzu i innych czynników zewnętrznych, które mogą zanieczyścić powierzchnię. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wentylowanego pomieszczenia, dzięki czemu nie dojdzie do zatrucia oparami lakieru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl