Od czego zależy cena mosiądzu? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć!

Mosiądz jest jednym z najczęściej spotykanych w przemyśle metali. Przyjmuje się, że pierwsze wytwarzane z tego stopu przedmioty pojawiły się już w X wieku przed naszą erą. Służył on przede wszystkim do wykonywania broni, narzędzi rolniczych, a także przedmiotów codziennego użytku. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalano ten materiał, odkrywając coraz to nowsze właściwości mosiądzu. Powstaje on z połączenia miedzi i cynku, ale bardzo często w jego produkcji używa się również inne dodatki stopowe, takie jak ołów, aluminium czy mangan. Czym charakteryzuje się mosiądz i jakie jest jego zastosowanie? Od czego zależy cena mosiądzu? Koniecznie przeczytaj!

Co należy wiedzieć o mosiądzu?

Czysta miedź wykazuje doskonałe właściwości, jednak sama w sobie nie jest aż tak wytrzymała na czynniki mechaniczne. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie domieszek innych pierwiastków, co znacznie zwiększyło jej możliwości użytkowe. Tak właśnie powstał mosiądz – jeden z najważniejszych stopów miedzi. Jego wytrzymałość sprawia, że ma on o wiele szersze zastosowanie, niż sama miedź. Istotnym składnikiem tego materiału jest cynk, którego procentowy udział w mosiądzu wynosi od 10-45%. Połączenie czystej miedzi i cynku przekłada się oczywiście na cenę mosiądzu.

Rodzaje mosiądzu

Ze względu na procentową ilość materiału użytego do jego wytworzenia, wyróżnia się kilka jego rodzajów mosiądzu. Od nich zależna jest również cena mosiądzu.

- Mosiądze jednofazowe – zawierają maksymalnie do 30% cynku. Charakteryzują się dobrą plastycznością i bardzo łatwo poddać je obróbce na zimno.

- Mosiądze dwufazowe – zawierają powyżej 30% cynku. Dzięki temu jest mniej plastyczny, ale bardziej wytrzymały.

- Mosiądze dwuskładnikowe – ich skład zawiera wyłącznie miedź i cynk, w różnych proporcjach. Wraz ze wzrostem udziału cynku, zwiększa się ich wytrzymałość i twardość. Nadają się zarówno do obróbki w wysokich temperaturach, jak i na zimno. Są odporne na korozję.

- Mosiądze ołowiowe – zawierają w składzie ołów, dzięki czemu wykorzystywane są głównie do produkcji metodą skrawania. Najlepiej sprawdzają się przy obróbce w wysokich temperaturach.

- Mosiądze wysokoniklowe – to stopy miedzi, cynku i niklu. Ponieważ wyróżniają się srebrzystym kolorem po wypolerowaniu, bardzo często są wykorzystywane w zakładach jubilerskich. Są bardzo sprężyste i odporne na korozję.

- Mosiądze specjalne – charakteryzują się zawartością innych dodatków, takich jak cyna, aluminium, krzem, mangan lub nikiel.

Wyjątkowe właściwości mosiądzu

Do najważniejszych zalet mosiądzu należy zaliczyć przede wszystkim bardzo wysoką odporność na korozję. Cechuje się również stosunkowo dużą gęstością, co przekłada się na jego masę. W praktyce oznacza to, że pod kątem wagi jest on nierzadko porównywany do stali, a nawet cięższy. To z kolei może mieć wpływ na cenę mosiądzu i materiałów z niego wykonanych.

Jest tworzywem ciągliwym i wykazującym bardzo dobre właściwości plastyczne, które wzrastają proporcjonalnie do zawartości cynku w stopie. Ma to duże znaczenie przy obróbce mechanicznej oraz tłoczeniach. Warto wspomnieć, że mosiądz jest odporny na wysokie temperatury. Ich granice wyznacza temperatura parowania cynku. Mosiądz topi się dopiero przy rozgrzaniu go do około 1000°C, ale zmiana proporcji stopu może wpłynąć na tę wartość.

Jednocześnie mosiądz jest bardzo łatwy w obróbce na zimno, po której odznacza się znacznym stopniem umocnienia. Można poddawać go również obróbce skrawania, a także używać jako materiał odlewniczy. Cechuje go doskonałe przewodnictwo elektryczne, które waha się w granicach 23-44% przewodnictwa czystej miedzi.

Zastosowanie mosiądzu

Ze względu na łatwy proces pozyskiwania, dostępność pierwiastków, wchodzących w jego skład oraz stosunku jakości do ceny mosiądz znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Elementy wykonane z mosiądzu najczęściej spotyka się w przemyśle motoryzacyjnym, elektronice, a także branży chemicznej. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne wykorzystywany jest w budownictwie, zwłaszcza w instalacjach wodnych oraz do budowy statków morskich. Sprawdza się również w produkcji amunicji, śrubek, nakrętek, podkładek lub łożysk. Aby przekonać się o ogromnym potencjale mosiądzu, warto zajrzeć do naszej oferty produktów w tej kategorii. Są one dobrą bazą do dalszej obróbki.

Mosiądz stosuje się jako jeden z głównych stopów metali do produkcji instrumentów muzycznych, naczyń, sztućców, monet. Bez tego surowca nie sposób wyobrazić sobie również stylowych balustrad, okuć lub klamek. Bardzo często wykorzystywany jest w branży jubilerskiej, nie tylko ze względu na wysoką jakość i srebrzysty kolor, ale również cenę mosiądzu.

Cena mosiądzu – jakie czynniki o niej decydują?

Cena produktów i materiałów wytworzonych z mosiądzu różni się w zależności od wielu czynników, związanych przede wszystkim sytuacją rynkową surowców.

- Rodzaj mosiądzu – cena będzie uzależniona od pierwiastków wykorzystanych do jego produkcji oraz ich procentowej zawartości.

- Zapotrzebowanie przemysłu na dane surowce – cena miedzi oraz cynku, czyli głównych pierwiastków stopu, uzależniona jest od produkcji przemysłowej. Wraz z jej wzrostem, wzrastają również ceny mosiądzu.

- Koszty związane z wytwarzaniem – technologie wykorzystywane w produkcji mosiądzu wpływają na cenę metalu. Wszystko zależy od rodzaju obróbki i wykorzystanych do tego narzędzi, niezbędnych do jego dalszego przetwarzania. Cena uzależniona jest również od kosztów utrzymania hut oraz transportu.

- Stan zapasów surowców do produkcji mosiądzu – im wyższy przy rosnącej koniunkturze, tym ceny metalu wzrastają wolniej. Przy obniżającej z kolei szybciej spadają.

- Popyt i podaż – cena mosiądzu zależy od popytu oraz podaży na dane surowce, które wchodzą w jego skład. Istotny jest również stopień przydatności poszczególnych pierwiastków w różnych dziedzinach gospodarki. Cena zależna jest od wydobycia i pozyskiwania surowców przez huty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl