Imbus lub śruba imbusowa to potoczne nazwy śruby z łbem walcowym, stożkowym lub bez łba z gniazdem sześciokątnym. Jakkolwiek skomplikowana wydaje się ta nazwa, z tego typu śrubami można spotkać się na co dzień. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle i w domu. Co to za śruba? Do jakich prac mogą nam się przydać? Jakie są rodzaje i wymiary śrub imbusowych? Sprawdźmy!
Co to jest śruba imbusowa?
Śruby to elementy złączne gwintowane. Aby spełniały swoją funkcję, potrzebne są również elementy pomocnicze takie jak nakrętki, wkręty, podkładki, zawleczki itp.
Śruba imbusowa charakteryzuje się głównie tym, że potrzebuje dużo mniej miejsca niż tradycyjne śruby z łbem sześciokątnym. Śruba ta posiada specjalne sześciokątne zagłębienie w bardzo małym łbie. Są również śruby, które owe zagłębienie mają bezpośrednio w trzpieniu. Dzięki tym cechom śruby imbusowe zyskały swoich zwolenników. Nie posiadają wystających elementów, przez co są bezpieczniejsze od śrub klasycznych. Ich mocowanie jest bardzo proste, a do wkręcania i wykręcania tych śrub służą specjalne klucze imbusowe. Klucze te są dobierane pod poszczególne wymiary śrub imbusowych.
Zastosowanie i cechy charakterystyczne śrub imbusowych
Śruby imbusowe, zwane też ampulowymi doskonale sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej są one wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A4 oraz poliamidu. Pozwala to na uzyskanie dodatkowej właściwości, jaką jest bardzo duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szeroko stosowane są w przy produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych. Chętnie korzystają z nich producenci rowerów, w celu zminimalizowania niezbędnych kluczy i narzędzi podczas wycieczek. Zaznaczyć warto, że wymiary śrub imbusowych, a konkretnie średnica gwintu mogą być różne, ale wgłębienie sześciokątne jest tej samej wielkości. Dzięki temu do różne śruby można dokręcać tylko jednym kluczem.
Śruby imbusowe mają bardzo duże zastosowanie w przemyśle meblowym. W dzisiejszych czasach praktycznie trudno kupić meble do samodzielnego montażu, do których nie byłyby dołączone śruby oraz tanie klucze imbusowe. Dobrane są one wymiarem i wystarczą do poskręcania elementów meblowych. Dodatkowo cylindryczne łby śrub imbusowych odznaczają się estetycznym wyglądem i mogą pełnić również funkcję ozdobną. Ich obłe i płaskie kształty utrudniają zaczepianie się ubrań i tkanin.
Jedną z niewielu wad śrub z gniazdem sześciokątnym jest ich stosowanie na zewnątrz. Woda deszczowa i zanieczyszczenia mogą gromadzić się w pustej przestrzeni gniazda. Ponadto, pomimo wielu zalet, śruby imbusowe nie są całkowicie uniwersalne. Nie da się ich zastosować do wielu materiałów, pomimo tego są bardzo popularnym rodzajem śrub.
Rodzaje śrub imbusowych
Zasadniczo rozmiar i średnica śrub imbusowych są różne, ale inny jest również kształt łba lub gniazda. Wiadomo, że różnią się one również długością gwintu względem trzpienia. Wycięcie w śrubie ampulowej może być kwadratowe, sześciokątne lub ośmiokątne, choć najczęściej używany jest sześciokąt. W ten sposób można użyć specjalnego klucza, który nie wymaga dużej przestrzeni roboczej podczas dokręcania i wykręcania. Łeb śruby przeważnie ma kształt cylindryczny lub stożkowy.
Nie można pominąć faktu, że materiały, z których wykonano śruby sześciokątne, również są różne. Najczęściej śruby są wykonane ze stali. Jest to trwały materiał, ale nie zawsze odporny na korozję. Dlatego najlepiej wybierać złącza, które będą odporne na działanie wody. Jest to szczególnie istotne, jeśli śruby będą zamontowane na zewnątrz lub będą miały kontakt wilgocią.
Znormalizowane wymiary śrub imbusowych
Każdy katalog sklepowy ma podstawowe wymiary śrub imbusowych, na które składają się średnica nominalna gwintu śruby, długość gwintu, średnica i wysokość łba śruby i długość boku sześciokąta wewnętrznego, która pomaga w dobraniu klucza.
Warto zaznaczyć, że szukając wysokiej jakości śrub ampulowych, warto sprawdzić, czy spełniają one normy. W przeciwnym razie można bardzo pożałować zakupu.
Na co zwrócić uwagę? Otóż na produkcie powinno znajdować się jedno z trzech oznaczeń, świadczących o wyprodukowaniu śruby w warunkach ściśle kontrolowanych jakościowo. Skrót PN oznacza, że wyrób spełnia wszystkie wymagania stawiane przez polskie prawo. Z kolei skrót DIN wskazuje na zgodność z normami Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Trzecim oznaczeniem, które może się pojawić, jest ISO. Jest to rodzaj normy, która jest znana na arenie międzynarodowej, czyli jest najbardziej uniwersalna. Jeśli więc na śrubach z gniazdem sześciokątnym zobaczysz któreś z powyższych oznaczeń, możesz być spokojny – produkt został wykonany z najwyższą starannością.